Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość

Szczebrzeska 120, 22-400 Zamość

 

Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość

Deklaracja dostępności

Data utworzenia:

2020-12-16

Deklaracja dostępności dla strony podmiotowej BIP

 

Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony podmiotowej BIP zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony podmiotowej BIP Gminnego Zakładu Obsługi Komunalnej Gminy Zamość.

Data publikacji strony internetowej: 12.05.2015 r.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 30.04.2020 r.

Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Oświadczenie sporządzono dnia 2020-12-16

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

 

W przypadku problemów z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami strony internetowej BIP, prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Sylwia Wielogórska. Kontaktować się można dzwoniąc pod numer telefonu 84 6390582 oraz przy pomocy poczty elektronicznej bezpośrednio do osoby wyznaczonej do kontaktu: swielogorskagzok@zamosc.org.pl lub na adres poczty elektronicznej: gzokgminyzamosc@gmail.com .Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, np. odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić dogodną dla siebie formę otrzymania tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę na takie działanie.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości, skargę można złożyć także do Rzecznika Praw Obywatelskich. https://www.rpo.gov.pl/content/jak-mozna-zwrocic-sie-do-rpo

 

Dostępność architektoniczna

Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość mieści się na drugim piętrze w budynku przy ul. Szczebrzeskiej 120, 22-400 Zamość. Do budynku prowadzi główne wejście od strony ulicy Szczebrzeskiej oraz dwa wejścia boczne, które prowadzą do innej jednostki znajdującej się na parterze i pierwszym piętrze tego budynku. Na każdy poziom budynku prowadzą schody. Przy drzwiach w głównym wejściu znajduje się próg poniżej wysokości chodnika.

Szerokość drzwi oraz schody uniemożliwiają swobodne poruszanie się osoby niepełnosprawnej. Nad wejściem nie ma zamontowanego systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. W budynku nie ma windy, brak pętli indukcyjnych oraz toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Nie ma także oznaczeń w alfabecie Braille'a, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

 

Przed budynkiem znajduje się utwardzony kostką brukową plac bez oznakowania, który pełni funkcję parkingu.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W celu zapewnienia dostępności obowiązujemy się zapewnić dostęp alternatywny, czyli zapewnienie osobie, która ma szczególne potrzeby: wsparcia innej osoby, wsparcia technicznego, w tym z zachowaniem nowoczesnych technologii lub wprowadzeniu takiej organizacji podmiotu publicznego, aby umożliwić realizację potrzeb w zakresie niezbędnym dla tej osoby.

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym

Zgodnie z art. 20a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172 ze zm.)- osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia, przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków, przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych. Uprawnienie to przysługuje również w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej. Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asytującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Status psa asystującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Certyfikat wydaje uprawniony do tego podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących, wpisany do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów. Rodzaje psów asystujących, warunki jakie powinny spełniać podmioty uprawniione do wydawania certyfikatów oraz pozostałe kwestie zostały określone w rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz. U. z 2010 r. Nr 64, poz. 399).

 

 

 

 

 

Informacje

Liczba wyświetleń: 416
Utworzono dnia: 16.12.2020
Dokument wprowadził:
admin
Dokument opublikował:
Admin

Historia publikacji

  • 19.03.2021 09:40, Administrator
    Edycja strony: Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami
  • 19.03.2021 09:39, Administrator
    Edycja strony: Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami
  • 22.02.2021 13:29, Administrator
    Edycja strony: Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami